неделя, 29 май 2016 г.
ПРИКАЗНАТА ПРИРОДА НА ИСЛАНДИЯ
Република Исландия е малка островна държава, една от най-северните точки на континента Европа. Намира се в Атлантическия океан, между Гренландия и Шотландия. Климатът е арктически. Средните температури в разгара на лятото са малко над 10 градуса. Но въпреки суровия климат в страната се отглеждат характерни за тропическия и умерен климат плодове и зеленчуци, като банани например. Това става възможно благодарение на горещите извори в Исландия.
Столица на островната държава е Рейкявик, а населението наброява едва 330 000 души. Въпреки суровите условия на живот Исландия годишно се посещава от близо четири пъти повече туристи отколкото са местните жители. Не малка заслуга за това има факта, че тук се е снимал филма Игра на тронове, но небивалия интерес към тази студена страна е заради нейната уникална и все още девствена природа. Забележителностите също не са малко на брой. Изходна точка за Вашето пътешествие е най-добре да бъде Рейкявик, заради удобното му местоположение и връзките с цяла Европа.
Самата столица освен с нощен живот, може да се похвали и с няколко интересни музеи и катедрали.
Глетчерът Snæfellsjökull е вдъхновил великия писател Жул Верн да създаде романа Пътешествие до центъра на Земята. За съжаление според много учени до половин век този природен феномен ще изчезне благодарение на глобалното затопляне.
Националният парк Geysir е изключително подходящо място за разходки. Тук ще видите прочутите горещи извори на Исландия.
Ако посетите градчето Ísafjörður ще се пренесете назад в миналото. Тук като че ли времето е спряло.
Забележителностите на Исландия не са една и две, но това създава проблеми на местните, колкото и да е странно. Основният е недостатъчния брой места за настаняване. Също инфраструктурата не е пригодена за толкова много туристи. Столицата Рейкявик изпитва сериозни трудности с местата за паркиране и обществените тоалетни. Това е така, защото в града е съсредоточен основния чуждестранен пътнико поток. Една от мерките, които взима страната е да засили рекламата на по-малко познати, но все така красиви кътчета в Исландия като източните фиорди например. Другите мерки не са особено популярни - въвеждане на туристически данък и увеличение на различните такси. С получените в повече средства домакините ще модернизират инфраструктурата, но има опасност да загубят по-неплатежоспособните си гости. При всички случаи това е една държава, която непременно трябва да бъде посетена. Единствената пречка е силния студ.
неделя, 22 май 2016 г.
СВЕТОВНИ МЕГАПОЛИСИ: ЛОНДОН
Един от най-посещаваните градове в света е Лондон. За трета поредна година се увеличава притока на туристи, които искат да разгледат града. За 2015 г. цифрата е рекордна – 18.6 млн гости от цял свят, което превръща Лондон в една от най-популярните дестинации в света. Ако към тях прибавим и 12.9 млн посетители от други крайща на Великобритания, то задминаваме умопомрачаващите 30 млн души. По официални изчисления на Правителството само чужденците са похарчили в Лондон почти 12 млрд паунда. С какво привлича столицата своите гости:
На първо място с историческите си забележителности. В Лондон всеки ще намери нещо по вкуса си – замъци, музей, паметници и т.н. Богатият културен живот също не е за пренебрегване. Градът изобилства с кина и театри. Домакин е и на най-актуалните световни колекции в сферата на изкуството. Не на последно място Лондон беше арена и на Световната купа по ръгби – спорт, който е особено популярен на Острова.
Получава се интересно противоречие обаче. Мегаполисът е един от най-посещаваните в световен мащаб, но и цените за входни такси, ресторанти и барове са доста солени. И действително трудно се намира атракция, която да струва по малко от 20 паунда. Единственото изключение са някои от музеите, които са или изцяло без входна такса или пускат гратис в определен ден от седмицата. Британският музей, който е най-голям на Албиона е отворил безвъзмездно врати за своите гости. В това отношение Лондон също държи палмата на първенството като един от най-скъпите градове за живеене.
1. Работа
Лондон е предпочитана дестинация за търсещите работа, поради една проста причина – заплащането е доста прилично, дори сравнено и с останалата част на Ангия. Ниско квалифицирана работа се намира сравнително лесно – такава може да започнете до две седмици след пристигането си. Първото нещо, което трябва да направите като сте вече в града е да си уредите интервю за национален осигурителен номер (NI№). След обаждането то Ви се насрочва в рамките на 2-3 дни, а самия номер излиза за около 2 седмици. Ако не сте много добре с езика може да си вземете някой с Вас да превежда. Втора стъпка – откриване на банкова сметка. Без тези две прости неща никъде няма да Ви допуснат на интервю. Вече намирането на работа по специалността е значително по-сложно. Моят съвет – ако имате възможност потърсете си някъде да стажувате, пък дори и безпатно. Ще Ви е от огромна полза. Или пък запишете някои курс, за да имате представа за техните порядки, дори тази професия да сте я практикували дълги години в България. И най-вече – запасете се с достатъчно търпение.
2. Квартира и транспорт
Двете най-скъпи пера тук. Самостоятелна стая в споделена къща или апартамент в приличен квартал е не по-малко от 600 паунда на месец. В тази цена обикновено са Ви включени абсолютно всички консумативи – газ, електричество, данъци и т.н. след като си стъпите на краката може да си наемете самостоятелно жилище, което обаче ще Ви е около 1000 паунда и то без нищо включено в цената. Ако имате семейство и ще Ви трябва двуспално жилище, то ще олекнете с по приблизително 400 на седмица – отново без консумативите. Те ще Ви струват по средно 200 паунда месечно за ток и отопление и още стотина за данъци. Накратко за приличен апартамент с две спални, хол и кухня в хубав квартал бъдете готови да заделяте по 2000 паунда всеки месец. Навсякъде ще Ви поискат депозит или предплата в размер на поне един наем.
3. Храна и облекло
Ако не се храните по заведенията храната е на много добри цени. Бихте могли да пазарувате дори по-евтино и от България. На тричленно семейство са му необходими не повече от 100 паунда на месец и то за качествени храни, но без тук да влиза алкохол, който е сравнително скъп. По този начин седи и въпросът с дрехите – ежедневно по големите вериги пускат страхотни промоции (до 90% реално намаление на цените). С повече късмет има възможност да се сдобиете с прекрасни неща на изгодни цени.
4. Свободно време
Както споменах в началото културния живот е доста скъпичък и затова в началото трябва да го намалите. Безплатните развлечения – музей и разбира се разходки, пикник и спортуване в парковете. Те поне са в изобилие. Лондон между другото е един много, много зелен град. Трябва да случите и на време разбира се.
Накратко е това. Надявам се да съм Ви бил полезен, независимо от целта на Вашето посещение в Лондон.
Абонамент за:
Публикации (Atom)