неделя, 29 януари 2012 г.

ВЕНЕЦИЯ ПРЕЗ ЗИМАТА



Посетих Венеция със съпругата си и приятели точно 2 седмици след прочутия карнавал, който е средата на месец февруари. Действително е много важно да планирате точно кога да пътувате до града. Всеки сезон си има своите плюсове и минуси. За себе си лично считам, че уцелихме перфектното време. Зимата е много студено, а през лятото освен многобройните туристи по улиците, трябва да търпите и миризмата, която се носи от Канале Гранде, а тя не е никак малко за съжаление. По време на карнавала цените са завишени многократно навсякъде, а блъсканицата по улиците е невероятна. Началото на март, когато ние бяхме там, не беше студено, а и още се усещаше духът на карнавала. Цените също бяха доста прилични.




КАК ДА СТИГНЕМ ДО ТАМ





Най-бързият вариант е естествено със самолет. От София летят ниско бюджетни авиокомпании до Тревизо и Бергамо. А от там може да хванете автобуси до Венеция, които са съобразени с разписанието на самолетите.
Ако сте повече хора има и вариант с автомобил. Ние така направихме, защото крайната ни дестинация беше съвсем друга. Тръгнахме рано сутринта от София, през Калотина и вечерта спахме в Любляна. На другия ден пристигнахме във Венеция. За автомобилите са организирани големи паркинги извън града, а от там вече се използват корабчета. Действително този вариант не го препоръчвам, ако вашата цел е единствено този град. Няма да Ви излезе в никакъв случаи по-евтино, отколкото с ниско тарифен полет, дори ако включите само горивото. Но пък от друга страна ще видите много неща по пътя си и е някак си по-авантюристично.

МЕСТА ЗА ПОСЕЩЕНИЕ




За съжаление нашето време беше доста ограничено и успяхме да разгледаме само центъра на града. Не стигнахме до островите Мурано и Бурано. Първият е известен с фабриките си за Венецианско стъкло, а вторият - с интересните си къщи. Но и в самата Венеция има какво да се види - площадът Сан Марко с хилядите гълъби и едноименната базилика, Дворецът на дожите, църквата Santa Maria Della Salute и т.н. и т.н. Движихме се пеша, без да използваме местния транспорт - вапоретите. Иначе се продават карти за него, с различна продължителност и с който може да стигнете и до островите. Направихме си задължителната разходка с гондола по Канале Гранде. Не пропускайте да видите прочутия мост Риалто, може би най-известния и оживен мост в града. Цените на гондолите не са никак евтини. Мисля, че платихме около 150-200 евро за това удоволствие. На централния площад може да си купите пакетче храна, с която да нахраните хилядите гълъби. По магазините е пълно със сувенири за спомен - маски, бижута от Венецианско стъкло и какво ли не.


МЕСТА ЗА ХРАНЕНЕ, СЪН И РАЗВЛЕЧЕНИЕ

Ако търсите нощен живот тук, просто сте сбъркали града. Изключението е единствено по време на карнавала. Иначе по улиците след 22 часа си е мъртвило. Около канала е пълно с малки, романтични ресторантчета, в които може да опитате истинска италианска пица или паста. Местното вино също не е за изпускане. А на самия площад Сан Марко има множество кафенета, които предлагат истинско италианско кафе, сладкиши или джелато (местния сладолед). За спане е малко сложно. Предварително си запазете хотел, защото в противен случай рискувате да останете на улицата или да платите доста повече пари от предвиденото.

Тук съм се постарал да Ви извадя сравнително прилични хотели на добри цени:



Hotel Centrale, Venice


Hotel Malipiero, Venice


Hotel Villa Patriarca, Venice


Hotel Colombina, Venice


Hotel Duodo Palace, Venice



А от ТУК може да разгледате още снимки от Венеция.



Няма коментари:

Публикуване на коментар