понеделник, 18 ноември 2013 г.
ПЪТУВАНЕ ДО ТУНИС - ЧАСТ ПЪРВА
В няколко поредни публикации ще Ви разкажа за пътуването ми до тази екзотична африканска страна. За няколко дни я обиколихме надлъж и нашир и мисля, че в една статия няма да успея да опиша впечатленията си. Първото нещо, което съм длъжен да споделя е, че бяхме в Тунис преди събитията и свалянето на президента. И слава богу, защото сега не е особено безопасно да се ходи там. Времето, което уцелихме също беше страхотно - края на април, началото на май и температурите бяха около 26-28 градуса - напълно подходящо за обиколки.
Излетяхме от София за Тунис с прекачване в Милано, ако не се лъжа. За съжаление директни полети няма. Бяхме си резервирали хотел в близост до столицата, в La Marsa: Golden Tulip Carthage
Хотелът не беше никак лош - 5 звезди с всякакви удобства. Ако плановете Ви са да си починете и да не излизате от него, това трябва да е Вашия избор (първоначално и ние имахме такива идеи). На нас ни стана скучно още на втория ден и започнахме да планираме екскурзия из цялата страна. Или по-скоро първо решихме да използваме гид и да разгледаме столицата и близките до нея Картаген и Сиди Бу Саид. Но понеже това го свършихме в рамките на един ден, после ни хрумна едно по-дългичко пътешествие. Но всичко по реда си...
Резервирай хотел в град Тунис
Ден първи
Първата ни цел беше Картаген. Тук се намират най-големите Римски бани в Африка (Thermes d'Antonine), които са сравнително запазени до ден днешен.
Градът е основан от финикийски заселници някъде около 825 г.пр.н.е. С течение на времето попада под различно владичество, като преживява редица възходи и падения. Излазът му на Средиземно море го прави основен противник на Сиракуза и могъщия Рим. Двете велики държави водят помежду си три войни, известни като Пунически, като при третата Картаген е напълно разрушен от римляните. След това те го построяват отново, но вече като Римски Картаген. Окончателният му край е някъде през 7 век когато е разрушен от арабите.
Националният музей в Картаген е основен архиологически музей в Тунис. В него ще разгледате експонати и ще узнаете всичко от историята на този някога славен град.
Друга местна забележителност, намираща се досами музея е L’Acropolium.
И накрая е джамията, носеща името на бившия тунизийски президент Abidine Ben Ali.
След Картаген се отправихме към градчето Сиди Бу Саид. То е кръстено на суфийски учител, чието лобно място е тук и е погребан в местната джамия. Интересното е, че до 1820 година е било забранено за хора, изповядващи различна от мюсюлманската религия, да посещават града. В днешно време ще се насладите на типичните синьо-бели къщи, характерни за страната. Очарованието е запазено благодарение на факта, че в началото на миналия век държавата се е погрижила с указ да се запази оригиналния вид на селището.
От върха на хълма, на който е разположен Сиди Бу Саид се открива прекрасна гледка към пристанището.
Забравих да спомена, че живелия тук барон Рудолф д'Ерланже, художник и музикант, е първия човек боядисал собствената си къща в синьо и бяло. От тази негова идея градът е придобил днешния си облик.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар